Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o ubrouskové technice

3. 9. 2007

Ubrousková technika

Ubrousková technika je jednou z nejoblíbenějších technik, kterou se dá zdobit téměř cokoliv. Odborně se této metodě říká DECOUPAGE, cože je slovo francouzského původu a v překladu znamená něco jako vystřihování nebo stříhání. U nás požíváme ale pojem ubrousková technika, protože právě pracujeme s ubrousky.

 

Jak na to… J

 

Postup je velice jednoduchý, tak vzhůru do toho!!

 

Na výrobu tohoto obrázku potřebujeme:

-         rámeček

-         ubrousek

-         akrylové barvy

-         speciální lepidlo na ubrouskovou techniku

-         krakelovací lak (praskací)

 

Úprava rámečku

Rámeček lze upravit pomocí několika technik. Například pouhým nátěrem jedné barvy, krakelováním (praskáním), strukturováním apod. Já se zaměřím na úpravu krakelováním. 

Principem této techniky je, že mezi dvě kontrastní barvy se nanáší krakelovací lak, který způsobí, že horní barva popraská a v trhlinách se odhalí spodní nátěr. Vznikne tak dojem starého popraskaného povrchu.

Potřebujeme dvě akrylové barvičky. Musí to být takové barvičky, které k sobě ladí a zároveň aby kontrastovaly. Rámeček natřeme celý jednou barvičkou a necháme zaschnout cca půl hodinky. Následně použijeme krakelovací (praskací) lak a natřeme jím ta místa, kde chceme, aby rámeček popraskal. Necháme opět zaschnout. Není dobré nechávat lak schnout do druhého dne, protože je pak moc přeschlý a utvoří pouze malé prasklinky. Na závěr vezmeme druhou akrylovou barvičku a natřeme celý rámeček. Tam, kde bylo natřené praskací lepidlo, se vytvoří prasklinky a odhalí tak původní nátěr.

TIP:    Prasklinky se po nátěru barvou tvoří okamžitě, takže je velice důležité natírat barvu co nejpřesněji. Na místo, kde nám prasklinky vznikají už bychom se neměli vracet a přetírat je, jinak prasklinky zaniknou a vytvoří se šmouha.

 

Co je důležité ještě vědět.. 

Krakelovací lak by se měl natírat štětcem od středu ke krajům a akrylová barva naopak od jednoho rohu k druhému. Je to důležité pro vytvoření prasklin!!!

 

Lepení ubrousků

Ubrousky se lepí až úplně na závěr, kdy máme zcela upravený rámeček. Vybereme vhodný ubrousek a vystřihneme ten motiv, který jsme si vybrali. Ubrousek má celkem tři vrstvy. Oddělíme dvě bílé vrstvy a ponecháme si pouze tu natištěnou, kterou použijeme. Nyní potřebujeme speciální lepidlo na ubrouskovou techniku. Ubrousek si položíme na sololitovou desku uprostřed rámečku a z vrchu prosakujeme lepidlo a zároveň štětcem vyhlazujeme vzduchové bublinky, které se tu vytváří. Natíráme od středu ke krajům a musíme být velice opatrní!! Ubrousek je velice jemný a často se trhá!!

TIP:    Pokud chceme, můžeme motivem z ubrousku polepit i rámeček. Vystřihneme si motiv, který se nám líbí a hlavně který se k danému motivu na obrázku hodí a stejným způsobem jako se lepí ubrousek na sololit, nalepíme motiv i na rámeček. Vypadá to pak ještě více zajímavě… J

Celý rámeček ještě nakonec přetřeme lepidlem na ubrouskovou techniku. Obsahuje v sobě totiž i lak,  takže rámeček pak bude trochu chráněn.